سیگنال های اعتماد و بازاریابی آنلاین

سیگنال های اعتماد چگونه کار می کنند؟

آن‌ها نمی توانند خریداری شوند،مجبور شوند یا تقاضا شوند.شما می توانید آن را داشته باشید، ولی نمی توانید آن را نگه دارید. به دست آوردن آن می تواند سالها طول بکشد، ولی می تواند در چند ثانیه از دست رود و مهمترین المان در هر تراکنش یا رابطه به حساب میرود.

راجع به چه چیزی صحبت میکنینم؟

اعتماد در بازاریابی دیجیتال

هرچند تکنولوژی و پیشرفتها در این مورد که ما چگونه تجارتی انجام دهیم کار ما را برای خرید و فروش آسانتر کرده و اینکه این کار را بدون ترس از اذیت شدن انجام دهیم(از طریق منابعی که شما در جریان آن قرار دارید)، ولی بیشتر تراکنشهایی که ما در زندگی روزمره با آن درگیر هستیم در وهله ی اول بر پایه ی اعتماد صورت می گیرد.
وبسایت ها و فروشندگان اینترنتی زیادی از سیگنالهای اعتماد استفاده می کنند تا خریداران را در آینده در آسایش و راحتی قرار دهند،ولی سیگنالهای اعتماد چه هستند؟چگونه کار می کنند؟چه چیزی آن‌ها را مؤثر می کند؟و شاید از همه مهمتر-چگونه و چه زمان باید از آن استفاده کنیم؟

سیگنالهای اعتماد چه هستند؟

سیگنالهای اعتماد المانهایی هستند که اغلب روی وبسایت ها و نقاط فیزیکی فروش(points-of-sales) در تجارت های brick-and-mortar (اجرت و هاون) نمایش داده می شود تا به مشتریان کمک کند تا امنیت بیشتری در تصمیم خود برای مدیریت کردن(patronize)یک تجارت خاص یا خرید یک محصول یا خدمات خاص احساس کنند.
بعضی از سیگنالهای اعتماد کوچکتر از لوگوهایی هستند که به مشتریان تضمین مجدد ارائه می دهند که این فروشنده یا سایت متعلق به یک سازمان تجاری مرکزی است،در حالیکه بقیه دلیلی برای اعتمادپذیری در یک تجارت هستند.سیگنالهای اعتماد می توانند از نظر شکلی تفاوتهای زیادی داشته باشند ولی همگی یک وظیفه را انجام می دهند:باعث می شود مشتریان در آینده در مورد انجام تجارت با یک کمپانی احساس راحتی بیشتری داشته باشند.با توجه به این،سیگنالهای اعتماد المانهایی در رابطه با بهینه سازی نرخ تغییرات(conversion)هستند. سیگنال های اعتماد نماد بارز موفقیت در دیجیتال مارکتینگ محسوب میشوند.

سگنال های اعتماد

انواع مختلف سیگنالهای اعتماد

بعضی از سیگنالهای به صورت آنی قابل تشخیص هستند،درحالیکه بقیه به صورت مرموزانه ای به کار برده می شوند.همه ی اینها بستگی به نوع تجارتی است که مورد بحث است و همچنین صنعتی که آن تجارت در آن قرار دارد و دهها فاکتور دیگر.درنتیجه،انواع مختلفی از سیگنالهای اعتماد وجود دارد.

سیگنال های اعتماد

 

سیگنال های اعتماد گارانتی

در میان انواع مختلف سیگنالهای اعتماد،گارانتی رایجترین آنهاست. این سیگنالهای اعتماد می توانند به شکل بی اندازهای قدرتمند باشند(و حتی در بعضی صنعتها،این انتظار وجود دارد)،نقطه اعتماد و اتکا در بازاریابی آنلاین محسوب می شوند. آن‌ها به مشتریان در آینده تضمین می کنند که در این رویداد،در صورتی که یک فروشنده یا وبسایت بی‌توجه به نیک و بد(unscrupulous) است یا مشتری نظر خود را تغییر می دهد یا اینکه از خریدشان ناراضی هستند،در این صورت پول و سرمایه ی آن‌ها تحت حفاظت است.این موضوع می تواند برای تجارت شما چیز منحصر به فردی باشد،به عنوان یک پس پرداخت یا سیاست بازگشتی ویژه،همان کاری که VISA و MasterCard روی وبسایت شما انجام می دهند.
این سیگنالهای اعتماد در بازارهای خدماتی مالی در همه جا هستند و این کار به دلایل خوبی صورت می گیرد.اینها همچنین از رایجترین و قابل تشخیص ترین سمبولها در دنیا هستند،فقط به این دلیل ساده که خیلی آن‌ها را دیده ایم.در حقیقت،آن‌ها خیلی رایج هستند،و اگر ما آن‌ها را نبینیم خیلی عجیب و شک برانگیز خواهد بود.

 

اثبات سیگنالهای اعتماد در شبکه ی اجتماعی

افزایش درخشان و زودگذر شبکه های اجتماعی چیزهای زیادی در پی داشت، یکی از آن‌ها رشد انفجاری در “social proof” به عنوان یک سیگنال اعتماد بود. این دسته از سیگنالهای اعتماد شامل همه چیز می شوند،از بازدید مشتریان گرفته(از قبیل آنهایی که روی وبسایت “seen” شده اند،مانند Yelp)تا توصیه های دهانی (word-of-mouth recommendations) از طرف مشتریانی که از خریدشان راضی بوده اند یا از طرف کارشناسان صنعتی.
مانند گارانتیها،سیگنالهای اعتماد social proof می توانند به شکل قدرتمندی قانع کننده باشند،چون چیزهای کمی در مقایسه با بازخوردهای مثبت،و بازدیدهای بالا و جو مثبت عمومی در رابطه با یک محصول یا برند از طرف افراد واقعی،مشتریان آینده را وادار به خرید می کند. بعضی از سایتها به توصیه های کارمندان درون صنعتی(industry-insider)علاقه مند هستند،همانطور که در مثال بازاریابی ایمیل Aweber در بالا مشاهده کردیم.دیگر سایتها به بازخوردها از طرف مشتریان در شبکه های اجتماعی نگاه می کنند.اگر شما به استفاده از این گونه سیگنالهای اعتماد فکر می کنید،مطمئن باشید که نامهای منفرد و هویتها به سادگی قابل تصدیق هستند،از بازدیدهایی که بینام هستد و هرکسی ممکن است آنرا نوشته باشد استفاده نکنید و از نوشته های ترکیبی چند آدم مختلف هم استفاده نکنید.اعتبار و سندیت عامل کلیدی در موفقیت این نوع از سیگنال های اعتماد است.

سیگنالهای اعتماد “اعتماد توسط انجمن”

این نوع از سیگنالهای اعتماد بسیار وسیع هستند و شامل چندین نوع مختلف سیگنال اعتماد می شوند،که هر کدام می توانند به مشتریان در آینده کمک کند تا در رابطه با تجارت با شما احساس بهتری داشته باشند.
احتمالاً اولین سیگنال “اعتماد توسط انجمن”که شما دیده اید،در لیست مشتریان است،که در مثال بالا هم دیدید. بسیاری از کمپانیها لوگوهای برندهای مشهور را روی وبسایت خود همراه می کنند که می تواند نشان دهنده ی اعتمادپذیری آن‌ها باشد.منطق پشت این نوع از سیگنالهای اعتماد در این مفهوم است که اگر یک کمپانی بتواند یک مشتری برند لوازم خانگی (household) را داشته باشد،آن‌ها حتماً باید قابل اعتماد باشند،اینگونه نیست؟
به طور مشابه،چیزهای ذکر شده در رسانه ها می تواند به عنوان یک سیگنال اعتماد استفاده شوند.بعضی کمپانیها (شامل WordStream) از پوشش رسانه ای خود به عنوان یک سیگنال اعتماد استفاده می کنند:
چیزهای ذکر شده در رسانه ها می تواند به عنوان یک سیگنال اعتماد،همانطور که در wordstream homepage قابل مشاهده است.
این به ویژه در میان Startupها و کمپانیهای تکنولوژی جوان که هنوز در حال رشد هست، شایع است.همبستگی آن‌ها با برندهای مشهور در رسانه ها به عنوان یک سیگنال اعتماد عمل می کند،و این امید را دارند که این تضمین را به مشتریان آینده بدهند که دارند گزینه¬ی خوبی را انتخاب می کنند.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *